Historie

Drobná procházka historií Restaurantu
V.R. Levský

O panu Levském jsme se poprvé dozvěděli v roce 2002, když jsme rekonstruovali suterénní prostory pro naší restauraci.
Během přestavby „sklepu“, který je více než 100 let starý, jsme 20. prosince téhož roku objevili v nenápadné místnůstce, úplně v rohu a pod nánosem hlíny cosi, co vypadalo jako hodně stará kniha. Radost z nálezu byla o to větší, když jsme zjistili, že se jedná o starou kulinářskou knihu plnou výborných receptů. I když byla kniha na půl rozpadlá a místy nečitelná, i přesto jsme pár úžasných receptů zvládli přečíst. Naše nadšení pak ještě vzrostlo, když jsme zjistili, že kniha neobsahuje pouze staročeské, ale také světové recepty, které se v tehdejší době u nás zřídka vydávaly. A tak začalo naše pátraní za autorem této vzácné sbírky. Vlivem času se však nedochovala původní vazba, a jediné čeho jsme se tak mohli držet při pátrání v ostravských a později i opavských archívech bylo neúplné číslo vydání na malém útržku s podivným a tajuplným podpisem V.R. Levský.

Kdo byl tím záhadným spisovatelem, který dokázal skloubit chuť a vůni surovin tak, že už jen po pouhém přečtení se vám začínají sbíhat sliny a jediné na co dokážete myslet je hlad a jak jej ukojit? A tak celí hladoví po dalších informacích jsme se pustili do pátraní. A navíc myšlenka, že by se naše restaurace mohla pyšnit jeho jménem, byla tak lákavá, že nešlo odolat. V ostravských archívech jsme při hledání zjistili, že pan Levský vůbec není tak záhadný a neznámý jak se nám zprvu zdálo, ale pouze upadl v zapomnění vlivem nešťastného vývoje dějin. Naopak ve své době byl velmi uznávaný a slavný nejen v zemích rakousko-uherských, ale také za hranicemi. Bohužel i přesto se nám toho o panu Levském do dnešních dnů moc nedochovalo.

Podařilo se nám zjistit, že se pan Levský narodil blízko Krakowa v Polsku, odkud pocházela jeho maminka. Otec byl původem z carského Rusi a snad i tam můžeme hledat původ jeho jména V.R. Levský. Pátrali jsme taktéž v matrikách a archívech města Opavy, kde s největší pravděpodobností žil a vystudoval místní gymnázium. Bohužel se nám však nepodařilo zjistit, co nebo jaká jména se skrývají pod písmeny V.R. Avšak jisté je, že někdy mezi lety 1871-1873 vstoupil do CK armády, kde začala jeho cesta napříč světadíly a také budoucí slibná kariéra spisovatele a kulináře.

Jeho tehdejší recepty usnadňovaly a pomáhaly tehdejším kuchařkám s výrobou pokrmů natolik, že se staly nedílnou součástí našich novodobých gastronomických zásad a zvyků. Stal se prvním propagátorem oboustranného rožnění a opékání zprudka, dnes velmi populárního barbeque. Začal taktéž jako jeden z prvních používat marinády a směsice cizokrajných koření, které jsou v dnešní době již velmi dobře známé, avšak tehdy zcela nepoužívané. Toto koření i zkušenosti si přivezl ze svých armádních výprav po malé Asii a Africe, kde jako důstojník působil pět let. Snad právě tam se zrodily jeho bohaté zkušenosti s grilem, opékáním a rožněním. V těchto dobách byl totiž otevřený oheň jedinou možností, jak si něco dobrého připravit k snědku.

Navíc jsme vypátrali, že svého času byl pravidelným a vyhledávaným přispěvatelem do různých novin a denníků. Nejslavnější byla jeho rubrika ,,kulinářský recepis“, která vycházela několik let. Jeho díla byla také publikována v dalekých zemích a v mnoha jazycích, neboť značnou část si dokázal přeložit sám. Dokonce se nám podařilo zjistit, že si tím slušně vydělával a dokázal si tak v roce 1923 v Dánsku koupit dvě restaurace. Bohužel s příchodem války se blížil i konec krásných starých časů a někde tady končí i stopa pana Levského.

Pán V. R. Levský byl cestovatel, voják, podnikatel, spisovatel, sběratel a především výborný kulinář. Snad je jen ironií osudu, že se o tak geniálním člověku dochovalo tak málo. A tak nám pomozte znovu objevovat zašlou slávu tehdejší doby a pojïme ve stopách pana V.R.Levského psát novou histori...Restaurace V.R.Levský


Ideální místo v centru Ostravy pro oslavu narozenin nebo firemní večírek a to vše, dle vašich představ. Naše restaurace V.R. Levský nabízí dobré jídlo a pití v klidném a stylovém prostředí v centru Ostravy kousek od Stodolní ulice. Dále nabízíme 3 druhy vyhlášeného poledního menu, 3 druhy piva, wi-fi free, speciální on-line rezervační systém, a jako novinku catering pro Ostravu a okolí.


Restaurace je v provozu již od roku 2002 a celou dobu si vážíme všech našich stálých i nových hostů, pro které se snažíme vylepšovat jak interiér, tak nabídku služeb:

  • jídlo - v poledních hodinách jsou 3 druhy menu a po zbytek dne je výběr z přehledného a gastronomicky pestrého jídelního lístku a to vše za rozumnou cenu.
  • pivo a čepovaná kofola - K tomu všemu vám rádi budeme čepovat Ostravar 10°, Ostravar 12° a Staropramen Nefiltrovaný 12°. V lahvích máme dále Birrel, Cider a Nealkoholickou Sládkovu limonádu . Pokud preferujete víno, může vám nabídnout širokou nabídku vín. No a jako nealko bonus čepovaná kofola.
  • víno - rozsáhlý sortiment vinařství Znovín Znojmo, od rozlévaných vín až po speciální přívlastková ročníková vína, v naší vinárně nabízíme po domluvě možnost degustací vín moravských vinařství jako Mikrosvín Mikulov, Reisten Valtice a jiné.
  • zahrádka - ve dvoře restaurace je stinná a pohodová zahrádka, kde si můžete v klidu odpočinout od ruchu velkoměsta i s možností grilování.
  • wi-fi free - bezplatné připojení na internet uvnitř i na zahrádce.
  • catering Ostrava a okolí - jako kompletní služba na klíč nebo pouze možnost zapůjčení, například speciálního grilu na sele.

Soukromé večírky a rezervace

Restaurace V.R.Levský je rozdělena do 4 sekcí - restaurace - kavárna - vinárna - zahrádka. Nabízíme tak možnost uspořádaní soukromé akce nebo firemního večírku až pro 80 lidí, nebo uzavřený salónek v podobě vinárny s kapacitou do 25 osob s barem a lednicí, včetně možnosti pouštění vlastní hudby. Navíc je u nás možné rezervovat stůl, pomocí speciálního on-line rezervačního systému.


Přijímáme platební karty a gastro stravenky.


Podle zákona §25 Zo ET o evidenci tržeb je obsluha povinna vystavit kupujícímu učtenku .Zároveň je povinna zaevidovat přijatou službu u správce daně online,v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.


Partnerské weby

TOPlist